Náš příběh

aneb jak to všechno začalo...

První seznámení se včelou medonosnou začalo při letní brigádě u včelmistra Pavla Lukavského z Plumlova. Psal se rok 2000 a já mu pomáhal na včelařském pracovišti šlechtitelské firmy Semo Smržice.

Včely se na tomto pracovišti chovají pro potřeby opylování semenných porostů zelenin. Zprvu jsem pomáhal při „nevčelařských“ činnostech. Pod tímto označením si lze představit nátěr úlů, čištění včelích rámků, příprava krmiva a spoustu další činností...

Po jisté době bylo potřeba jít do akce, a to začal být konečně adrenalin. Včelařská kukla, kombinéza a rukavice, bez těchto pomůcek jsem nedal ani ránu. Jak šla doba, rukavice se začaly ukazovat zbytečné, ale ochrana hlavy stále zůstávala. Po čase se i moje rychlost při včelařských pracích zvyšovala a bylo vidět, že včelařina se stane mým novým koníčkem, tedy koněm.

Další rok jsem se k včelařské práci hlásil sám a včelařské začátky zpečetil usazením tří včelích rojů v zahrádkářské osadě v Plumlově. Péče o své tři svěřence začala. Jak přibývaly zkušenosti, zvyšoval se i počet úlů. Začátky bývají krušné, ale dohled a rada zkušenějšího včelaře mi pomohly toto období bez ztráty „včeliček“ překonat.

Další letní brigádu se mi podařilo kontaktovat RNDr. Pavla Kriega ze Včelařské stanice Přerov-Žeravice s nabídkou včelařského pomocníka. Pracoviště se zabývá chovem plemenných včelích matek, včelích oddělků, čmeláků a produkcí medu. Brigáda i díky skvělému kolektivu pracovníků včelařské stanice byla dokonalá. Hlavně organizace prací při chovu včelích matiček byla pro mě něco úplně nového.

Za další dva roky jsem si zkusil i práci ve včelařské centrále ve Výzkumném ústavu včelařském, s.r.o v Dole u Libčic nad Vltavou, V sídle byl předmět činností pestřejší, i když jsem byl jako začátečník přizván jen do „měkčích“ pracovišť.

Nachází se zde inseminační škola, výrobna a zkušebna včelích léčiv, výroba medoviny, rozsáhlá včelařská knihovna a pracoviště speciálních laboratoří.

To byl výčet míst, kde jsem nasával praktické zkušenosti. Teoretické znalosti jsem získal z knih. Přečetl jsem snad vše, co bylo o včele v českém jazyce napsáno.

Jak rostlo nadšení a s ním i počet včelstev, začala se zapojovat celá rodina. Táta mi pomáhá s výrobou včelích obydlí a mamka zabezpečuje optimální podmínky pro včelařskou činnost :). A od nedávné doby se na společném včelaření podílí i moje manželka.

I přes všechny nabyté znalosti a zkušenosti se během roku stále vyskytnout chvíle, kdy se u včelaření pořádně zapotíme. Svým zákazníkům můžeme ale poskytnout to nejlepší a nejsladší, co včely nabízí.

Váš včelař Jiří Hudeček

beehive-1143380_1920
honeycomb-1209150_1920_s
fir-tree-honey-752145_1920_e3

KVĚTOVÝ

MED
kvetovy_s_500

MEDOVICOVÝ

MED
medovicovy_s_500
to top button